top of page
  • Writer's pictureLucia Stachova

Ako odlíšiť nejasné znaky začínajúceho pôrodu od tých jasných?Ahojte!


Chcela by som vám poradiť niektoré znaky, ktoré vám môžu pômocť pri rozhodovaní či ísť už do nemocnice, alebo ešte počkáme..


 

Keď som robila na Antolskej na pôrodnej sále, tak sa nám kopec krát stalo, že sme maminku v noci vyšetrili, spravili všetko potrebné a "otočili naspäť do postele" lebo ešte to nebol začiatok pôrodu aj keď to tak v čase očakávaného termínu pôrodu na prvý pohľad vyzerať môže.


"POSLIČKOVIA."

Medzi tzv. nejasné znaky začínajúceho pôrodu- to znamená, že keď do nemocnice pôjdete, je viac než pravdepodobné, že vás môžu skontrolovať a pošlú vás ešte na chvíľku domov, zaraďujeme dolores praesagientes- predzvestné sťahy, môžu sa objaviť v priebehu týždňa pred nástupom pôrodnej činnosti. Prejavujú sa bolesťami v krížoch a podbruší, môžete ich pociťovať bolestivo a mylne pokladať za začiatok pôrodu. Hlavne sú to bolesti nepravidelné, nekoordinované a ich intenzita sa nemení, bolesti po sprche prejdú. Netreba unáhlene utekať do pôrodnice, pretože takéto predzvestné sťahy nemajú efekt na otváranie dolného segmentu maternice.


HLIENOVÁ ZÁTKA.

Niekoľko dní pred začiatkom pôrodu môže dôjsť k odchodu hlienovej zátky, môže v nej byť prímes krvi z porušených cervikálnych kapilár- toho sa nemúsíte lakať. Ale je treba odlíšiť krvácanie a prímes krvi v hlienovej zátke.

Hlienová zátka ako už z názvu vyčítať je podobná hlienu, má slizovité vlastnosti a môže byť nahnedalej farby.

Môžeme to brať niečo ako informáciu, že pôrod prichádza najbližšie dni, ale nemusí to byť hneď v ten daný deň a nemusíme okamžite sadnúť do auta a ísť na príjem. Naopak, ak sa po hlienovej zátke kontrakčná činnosť rozbehne a bolesti sú pravidelné je to už iná vec. Ale väčšinou sú bolesti nepravidelné a podobné menštruačnej bolesti, po sprche a odpočinku, nepravidelné bolesti ustúpia.


Vnímajte svoje telo a naslúchajte svojej intuícii.

0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page