top of page
  • Writer's pictureLucia Stachova

Rana po cisárskom reze

Aj cisársky rez je forma pôrodu akým sa bábätko narodí na svet.“Jazvu je potreba s láskou prijať, pretože s Vami zostane do konca života.”

Starostlivosť o jazvu hneď po pôrode.


Je to samozrejme ťažšie pre tie maminky, ktoré prešli akútnym cisárskym rezom, čiže nebolo to “v pláne”.


Od prvých možných okamihov je dôležité si jazvičku "uvedomiť". Môžete si na jazvu opatrne prikladať dlane (aj napriek krytiu jazvy) a dotýkať sa celého brucha.

Kontakt dlaňou napomáha nielen k lepšiemu zavinovaniu maternice, ale teplo z dlaní spúšťa v tele celý rad ozdravných regeneračných procesov.

Ak je Vám to nepríjemné, môžete požiadať svojho partnera.


Pri pôrode cestou cisárskym rezom skratka (s.c.) býva rez najčastejšie vedený priečne v spodnej časti maternice. Brušná dutina je následne zošitá po vrstvách a výsledkom hojenia rany je vznik jazvy. O tom, aký bude mať následne jazva charakter, rozhoduje viac faktorov. Jedným z najdôležitejších je správna starostlivosť o jazvu hneď po pôrode a jedna praktická rada je vyhľadanie fyzioterapeuta.


Aké má jazva vlastnosti?


Je potrebné si uvedomiť, že jazva po SC je spojivová kolagénna štruktúra, ktorá prestupuje medzi všetkými vrstvami mäkkých tkanív (koža, podkožie, fascie, sval až peritoneum). Na rozdiel od kože, či svalu však neobsahuje takmer žiadne elastické vlákna. Jazva je teda také "náhradné" tkanivo, ktoré ale už nikdy nebude mať rovnaké vlastnosti, ako tkanivo v okolí. Naším hlavným cieľom by v ideálnom prípade malo byť dosiahnuť fyziologického, normálneho zahojenia jazvy, ktorá je svetlá, pružná, jemná, pohyblivá a ktorá nesvrbí a nepresahuje úroveň povrchu okolitej kože.


Aktívna jazva po SC


Čomu chceme v prvom rade predísť je tvorba tzv. "aktívnej jazvy", ktorá neustále pracuje, je bolestivá, svrbí, je začervenaná, nepohyblivá, nepružná, prípadne je vtiahnutá dovnútra alebo naopak vystupuje nad povrch kože.


Hneď po pôrode môžete začať s predychávaním do bránice a panvového dna a postupne si dych začať uvedomovať. Správna aktivácia hlbokých trupových stabilizátorov (panvové dno, bránice, hlboké chrbtové a brušné svaly) totiž napomáha znižovaniu tlakových a ťahových síl pôsobiacich na jazvu.

Prvý deň po pôrode si jazvu prvýkrát osprchujete a dôkladne osušíte jemným prikladanám textílie a v tomto pokračujete aj v priebehu celého šestonedelia. Pre správne hojenie jazvy je dôležité pravidelné vyprázdňovanie ako močového mechúra, tak i stolice. Dobrou voľbou je pitie čajov sa spazmolytickým účinkom (látky uvoľňujúce kŕče - alchemilkový, maliníkový čaj).

Staré babice odporúčajú používať na potieranie neslané bravčové sadlo.


Pri zmene polohy je dobré si zo začiatku jazvu chrániť podoprením dlaňami, aby sme zamedzili zvýšenému namáhaniu jazvy.


Jazvu začíname masírovať 3-4 týždne po pôrode.

Pred klasickou tlakovou masážou uprednostňujeme celoplošnú ťahovú masáž. Plošne celou dlaňou uvoľňujeme jazvu a brušnej fascie postupne do všetkých smerov. Neskôr, ak nepociťujeme bolesť alebo akýkoľvek diskomfort pri tlakovej masáži môžeme zaradiť techniky uvoľňovania jazvy do písmena "S" alebo "C", prípadne šetrné vyťahovanie a "žmolkovaniu" jazvy.


Ako veľmi výhodné sa po pôrode, a to nielen cestou s.c., ale aj vaginálnym, javí šátkovanie brucha alebo ľahké stiahnutia bruška elastickým pásom, ktoré tiež podporujú zavinovanie maternice a zamedzujú nadmerným ťahom v brušnej dutine. Samotnú jazvičku zo začiatku premazávame krémom na báze vlhkého hojenia (napr. Ľubovníkový olej).

Po 2-3 týždňoch premasťujte silikónovým gélom, ktorý jazvu hydratuje a podporuje tvorbu kolagénu.


V priebehu prvých pár mesiacov po pôrode je vhodné nosiť nohavičky (s vyšším pásom), ktoré jazvu nedráždia svojim okrajom. To isté platí aj u nohavíc, a preto je lepšie obliekať si v tomto období oblečenie s vyšším pásom alebo šaty.


Neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o jazvu je správne cvičenie trupovej stabilizácie, ktorá bráni vzniku "aktívnej" jazvy, prípadne vzniku zrastov.

V prípade zapáchjúcej jazvy, výskytu hnisavého sekrétu, bolesti, zahrudnutia, pri výskyte teplôt samozrejme navšťívte lekára.


Samotná starostlivosť o jazvu by mala trvať ešte niekoľko mesiacov po pôrode, ideálne však celý život.

0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page