top of page
  • Writer's pictureLucia Stachova

Svrbenie pokožky v tehotenstve

Viacero žien sa počas tehotenstva sťažuje na svrbenie pokožky.

Ako odlíšiť normu od hroziaceho rizika?

Zbystrieť treba najmä, ak je svrbenie neznesiteľné.


Svrbenie, odborne pruritus, sa najčastejšie objavuje v oblasti rastúceho bruška, ale i kdekoľvek inde na tele. Zbystrieť treba najmä ak je svrbenie neznesiteľné. Môže ísť o vážny príznak.

Dôvody nepríjemného pocitu svrbenia môžu byť viaceré. Tehotenstvo sprevádza mnohé zmeny.

Ako:

  • zvýšené potenie,

  • opuchy,

  • alergie,

  • napnutá pokožka, sú bežným javom u tehotných žien. S týmito príčinami svrbivej pokožky sa stretne azda každá tehuľka.Rast bruška


S rastúcim bábätkom rastie i bruško budúcej mamičky. Spojivové tkanivo a väzivové vlákna v koži sa mikroskopicky naťahujú, čo spôsobuje pocit suchosti a svrbenia.

Ženy, ktoré počas tehotenstva pribrali vo väčšej miere, sa na svrbenie sťažujú častejšie. Dôvodom je nadmerne napnutá pokožka, ktorá vyvoláva dráždivý pocit napätia a svrbenia.


Hoci je svrbenie nepríjemným prejavom, skúste sa vyvarovať prílišnému škriabaniu. Rozškriabané a podráždené miesta sa totiž ľahko stávajú vstupným miestom pre infekciu. To môže predstavovať riziko pre matku i plod.


Krémom, masážou a cvičením proti svrbeniu.

Nepríjemné svrbenie môže zmierniť jemná povrchová masáž a krémovanie pokožky. Týmto spôsobom si môžete uľaviť od svrbenia napnutej pokožky a tiež znížite riziko vzniku kožných trhlín, teda možným striám.Intrahepatálna cholestáza v tehotenstve


Pokiaľ začína byť svrbenie neznesiteľné, treba zbystriť. Dôvodom môže byť takzvaná intrahepatálna cholestáza. Hoci matke nehrozí žiadne nebezpečenstvo, pre dieťa môže byť predzvesťou určitého rizika a ohrozenia.


Intrahepatálna cholestáza v tehotenstve je ochorenie, ktorého vznik doteraz nebol celkom objasnený. Pravdepodobne súvisí s pôsobením hormónov estrogénu a progestorónu na pečeňové bunky. Nastáva porucha funkcie pečene a žlčníka, kedy sa do krvi vylučujú žlčové kyseliny. Vyznačuje sa silným svrbením a vysokými hladinami žlčových kyselín v krvi.


Pri akýchkoľvek nezvyčajných ťažkostiach kontaktujte svojho lekára. Môže sa totiž tiež jednať i o iné ochorenia v tehotenstve, ako napríklad infekčný zápal pečene, vírusové infekcie, toxické poškodenie pečene, preeklampsia, či HELLP syndróm.

Asi u 10% pacientiek sa prejaví slabé zažltnutie pokožky. Typickým príznakom je svrbenie na dlaniach a chodidlách, no objaviť sa môže na iných miestach tela. Podráždenie sa zhoršuje najmä na večer.

Pokožka prvotne nebýva začervenaná a neprejavuje ani iné zmeny na koži. Až následkom silného škriabania sa vyskytuje začervenanie, podráždenie alebo iné poranenia.


Nepríjemné svrbenie a podráždenie pokožky často vedie až k poruche spánku, únave a psychickému vyčerpaniu.

Tehotná žena nie je ohrozená ani pečeňovým zlyhaním, ani inak na živote. Po pôrode spontánne dochádza k ústupu ťažkostí i náprave laboratórnych výsledkov.Pre plod sú tu však určité riziká.


Žlčové kyseliny totiž prechádzajú placentou a na plod pôsobia toxicky. Čím vyššie sú hladiny žlčových kyselín, tým je riziko pre plod väčšie.


Liečba závisí na množstve žlčových kyselín.

Pri intrahepatálnej cholestáze


Je jedna z možných rizík, že dieťa vdýchne mekónium. Mekónium, hovorí sa mu i smolka, je názov pre prvú stolicu bábätka. Je tmavo - zelenej farby a obsahuje plodovú vodu, hlien, odumreté kožné bunky a podobne. Teda všetko, čo mohlo dieťa prehltnúť počas života v maternici. Za normálnych okolností sa mekónium vylúči, niekedy v prvých dňoch života bábätka.


Zvýšená koncentrácia žlčových kyselín, počas tehotenstva, spôsobuje zvýšený pohyb čriev plodu. Ich obsah sa môže dostať do plodovej vody, ktorú zakalí. Hovoríme o takzvanej zakalenej, alebo zelenej plodovej vode.

Prítomnosť mekónia v plodovej vode nemusí hneď znamenať, že ho dieťa vdýchne. Predstavuje však vážne riziko.

0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page