top of page

Svrbenie pokožky v tehotenstve

Writer's picture: Lucia StachovaLucia Stachova

Viacero žien sa počas tehotenstva sťažuje na svrbenie pokožky.

Ako odlíšiť normu od hroziaceho rizika?





Zbystrieť treba najmä, ak je svrbenie neznesiteľné.


Svrbenie, odborne pruritus, sa najčastejšie objavuje v oblasti rastúceho bruška, ale i kdekoľvek inde na tele. Zbystrieť treba najmä ak je svrbenie neznesiteľné. Môže ísť o vážny príznak.

Dôvody nepríjemného pocitu svrbenia môžu byť viaceré. Tehotenstvo sprevádza mnohé zmeny.

Ako:

  • zvýšené potenie,

  • opuchy,

  • alergie,

  • napnutá pokožka, sú bežným javom u tehotných žien. S týmito príčinami svrbivej pokožky sa stretne azda každá tehuľka.



Rast bruška


S rastúcim bábätkom rastie i bruško budúcej mamičky. Spojivové tkanivo a väzivové vlákna v koži sa mikroskopicky naťahujú, čo spôsobuje pocit suchosti a svrbenia.

Ženy, ktoré počas tehotenstva pribrali vo väčšej miere, sa na svrbenie sťažujú častejšie. Dôvodom je nadmerne napnutá pokožka, ktorá vyvoláva dráždivý pocit napätia a svrbenia.


Hoci je svrbenie nepríjemným prejavom, skúste sa vyvarovať prílišnému škriabaniu. Rozškriabané a podráždené miesta sa totiž ľahko stávajú vstupným miestom pre infekciu. To môže predstavovať riziko pre matku i plod.


Krémom, masážou a cvičením proti svrbeniu.

Nepríjemné svrbenie môže zmierniť jemná povrchová masáž a krémovanie pokožky. Týmto spôsobom si môžete uľaviť od svrbenia napnutej pokožky a tiež znížite riziko vzniku kožných trhlín, teda možným striám.



Intrahepatálna cholestáza v tehotenstve


Pokiaľ začína byť svrbenie neznesiteľné, treba zbystriť. Dôvodom môže byť takzvaná intrahepatálna cholestáza. Hoci matke nehrozí žiadne nebezpečenstvo, pre dieťa môže byť predzvesťou určitého rizika a ohrozenia.


Intrahepatálna cholestáza v tehotenstve je ochorenie, ktorého vznik doteraz nebol celkom objasnený. Pravdepodobne súvisí s pôsobením hormónov estrogénu a progestorónu na pečeňové bunky. Nastáva porucha funkcie pečene a žlčníka, kedy sa do krvi vylučujú žlčové kyseliny. Vyznačuje sa silným svrbením a vysokými hladinami žlčových kyselín v krvi.


Pri akýchkoľvek nezvyčajných ťažkostiach kontaktujte svojho lekára. Môže sa totiž tiež jednať i o iné ochorenia v tehotenstve, ako napríklad infekčný zápal pečene, vírusové infekcie, toxické poškodenie pečene, preeklampsia, či HELLP syndróm.

Asi u 10% pacientiek sa prejaví slabé zažltnutie pokožky. Typickým príznakom je svrbenie na dlaniach a chodidlách, no objaviť sa môže na iných miestach tela. Podráždenie sa zhoršuje najmä na večer.

Pokožka prvotne nebýva začervenaná a neprejavuje ani iné zmeny na koži. Až následkom silného škriabania sa vyskytuje začervenanie, podráždenie alebo iné poranenia.


Nepríjemné svrbenie a podráždenie pokožky často vedie až k poruche spánku, únave a psychickému vyčerpaniu.

Tehotná žena nie je ohrozená ani pečeňovým zlyhaním, ani inak na živote. Po pôrode spontánne dochádza k ústupu ťažkostí i náprave laboratórnych výsledkov.



Pre plod sú tu však určité riziká.


Žlčové kyseliny totiž prechádzajú placentou a na plod pôsobia toxicky. Čím vyššie sú hladiny žlčových kyselín, tým je riziko pre plod väčšie.


Liečba závisí na množstve žlčových kyselín.

Pri intrahepatálnej cholestáze


Je jedna z možných rizík, že dieťa vdýchne mekónium. Mekónium, hovorí sa mu i smolka, je názov pre prvú stolicu bábätka. Je tmavo - zelenej farby a obsahuje plodovú vodu, hlien, odumreté kožné bunky a podobne. Teda všetko, čo mohlo dieťa prehltnúť počas života v maternici. Za normálnych okolností sa mekónium vylúči, niekedy v prvých dňoch života bábätka.


Zvýšená koncentrácia žlčových kyselín, počas tehotenstva, spôsobuje zvýšený pohyb čriev plodu. Ich obsah sa môže dostať do plodovej vody, ktorú zakalí. Hovoríme o takzvanej zakalenej, alebo zelenej plodovej vode.

Prítomnosť mekónia v plodovej vode nemusí hneď znamenať, že ho dieťa vdýchne. Predstavuje však vážne riziko.

 
 

Comments


bottom of page