top of page
  • Writer's pictureLucia Stachova

Tehotnenie.

Komplikovane riadený proces a jeho správny priebeh závisí od perfektnej súhry viacerých orgánov.

 


Je dôležité, aby žena poznala svoj cyklus a vedela, kedy u nej dochádza k ovulácii. Telo to dáva patrične najavo viacerými prejavmi. Niektoré ženy dokonca pocítia, že u nich prebehla ovulácia - cítia ju ako jednorazové pichnutie v pravom alebo v ľavom vaječníku.


 

Schopnosť spermií prežívať vo vajíčkovodoch ženy je však výrazne variabilná.

 

Za normálnych okolností dozreje každý mesiac vo vaječníku jedno vajíčko, ktoré sa počas ovulácie uvoľní z vaječníka do dutiny malej panvy, odkiaľ ho zachytí vajíčkovod.

Vo vajíčkovode dochádza k oplodneniu vajíčka spermiami a takto oplodnené vajíčko (včasné embryo) následne vajíčkovod prepraví do maternice. Približne na 6. deň po oplodnení sa embryo uhniezdi v dutine maternice a ďalej sa tam vyvíja a rastie až do pôrodu.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o jednoduchý proces. Pravdou však je, že je veľmi komplikovane riadený a jeho správny priebeh závisí od perfektnej súhry viacerých orgánov- hypotalamu a hypofýzy v mozgu, vaječníkov, vajíčkovodov a maternice. 

Po ovulácii je vajíčko 24 hodín pripravené na oplodnenie. Ak počas tohto času nedôjde k jeho oplodneniu, odumiera a k otehotneniu v danom cykle už nemôže dôjsť.


 

Anovulačné menštruačné cykly

 

Schopnosť spermií prežívať vo vajíčkovodoch ženy je však výrazne variabilná. Pri normálnych parametroch spermiogramu by spermie mali byť schopné prežívať vo vajíčkovodoch 2-3 dni, niekedy to však môže byť až 7 dní.

Stále však platí, že žena môže najpravdepodobnejšie otehotnieť najme v čase ovulácie (čo je teda ten jeden deň, keď sa vajíčko dostáva do vajíčkovodu. Tam by na neho mali čakať už spermie).


Na druhej strane je však potrebné uvedomiť si, že ženské telo nie je stroj a žena nemusí mať ovuláciu vždy v ten istý deň. Dokonca aj úplne zdravá žena nemusí ovulovať každý mesiac – takéto menštruačné cykly potom nazývame anovulačné.

Na zistenie ovulácie existuje niekoľko domácich metód. Treba mať na pamäti, že ide o metódy naozaj orientačné. Ak si nie ste istá, že u vás ovulácia prebieha, poraďte sa so svojím gynekológom.


Výpočet zo zvyčajnej dĺžky cyklu.

Ide o najjednoduchšiu metódu, ktorá vychádza z faktu, že obdobie medzi ovuláciou a začiatkom ďalšej menštruácie trvá zhruba 14 dní. Tento výpočet je vhodný len pre tie ženy, ktoré majú pravidelný cyklus. Ak od dátumu očakávanej menštruácie odpočítate 14 dní, dostanete sa k dátumu, keď s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k ovulácii.

Ak máte 28-dňový menštruačný cyklus, tak k ovulácii – uvoľneniu vajíčka z vaječníka, dochádza približne 14. deň od začiatku menštruačného krvácania.

Ak máte cyklus dlhší, k ovulácii dochádza neskôr (pri 35-dňovom cykle je ovulácia 21. deň cyklu). Ak je naopak cyklus kratší, ovulujete skôr ako 14. deň cyklu (pri 21-dňovom cykle dochádza k ovulácii už na 7. deň cyklu).


V čase, keď ste najplodnejšia, sa mení charakter hlienu, ktorý vylučuje krčok maternice a vy ho spozorujete ako výtok. Keď ovulujete, výtok  je redší, priehľadný a tvorí sa vo väčšom množstve. Hneď po ovulácii zhustne a má až bielu farbu.


Bazálna teplota je teplota tela, ktorá je nameraná ihneď po prebudení a po ovulácii sa zvýši až o 0,5°C. Zvýšená potom ostane až do ďalšej menštruácie, prípadne počas celého tehotenstva. Táto teplota je veľmi známa, avšak viacerí sa zhodneme, že aj veľmi mylná a viac krát zbytočná.


Ovulačné testy, ktoré si môžete kúpiť v každej lekárni či dokonca drogérii, zisťujú v moči prítomnosť takzvaného luteinizačného hormónu, ktorý má na svedomí spustenie ovulácie. Ich najväčšia výhoda spočíva v tom, že vás na ovuláciu pripravia vopred, pretože tento hormón sa vo väčšom množstve tvorí už 12 až 36 hodín pred ovuláciou.


 

Folikulometria

 

Dievčatá,

najpresnejšou metódou stanovenia ovulácie, je jej potvrdenie ultrazvukom a stanovením hormónov z krvi. Pred očakávanou ovuláciou vám gynekológ urobí ultrazvuk, tzv. folikulometriu,  pri ktorom zmeria veľkosť dozrievajúceho folikulu na vaječníku a dokonca vám môže s pomerne veľkou presnosťou povedať, kedy možno očakávať ovuláciu.

Približne 7 dní po ovulácii vám zase vie lekár stanovením koncentrácie progesterónu v krvi povedať, či ovulácia prebehla správne a či sú hodnoty progesterónu dostatočné na otehotnenie.


Najdôležitejšie však je uvedomiť si jednu vec. 


Ak chce žena otehotnieť, musí byť hlavne v pohode a pokoji.

Pravidelné meranie bazálnej teploty a opakované vyšetrovanie ovulačných testov začne byť po určitej dobe veľmi stresujúcim faktorom. Tento stres sa po čase môže prenášať aj na partnera a negatívne vplývať na váš vzťah. Vzhľadom na to, že ovulácia nie je nastavená ako budík a aj u zdravej ženy môže varírovať pomerne v širokom rozmedzí.


 

Alternatívne si pomôžete bylinami.


Prečo užívať bylinné čaje? Majú liečebné až preventívne účinky na organizmus. Konzumácia bylinných čajov alebo fytoterapia je považovaná za tradičný a najjednoduchší spôsob, ako telu podať účinné látky z bylín. Bolo dokázané, že vybrané bylinky a kombinácie rôznych druhov bylín môže mať vplyv na plodnosť žien a mužov. Bylinný čaj najviac čistí a detoxikuje organizmus, ovplyvňuje činnosť jednotlivých orgánov a stabilizuje v tele rovnováhu. Nezabúdajte, že celá čínska medicína je postavená na obnovení rovnováhy v tele za využitia prírodných látok.

Bylinné prostriedky začnú pôsobiť na vaše telo asi za 2-4 týždne. Preto je nutné užívať prírodné doplnky stravy dlhodobo a pravidelne.

Aký je účinok byliniek na plodnosť ?

  • poskytujú živiny pre maternicu

  • regulujú hladinu hormónov

  • zlepšujú pravidelnosť menštruačného cyklu a ovulácie

  • zlepšujú kvalitu pohlavných buniek, obzvlášť spermií

  • zvyšujú sexuálnu túhu a libido


 

Ruža šípová, Materina dúška, Hluchavka kvet, Rumanček,

Čakanka, Stavikrv, Rebríček, Skorocel.

 

Odborníci na reprodukčnú medicínu neodporúčajú sledovanie ovulácie a časovanie pohlavného styku na stred cyklu. Správna snaha o bábätko znamená nechránený pohlavný styk raz za 2-3 dni počas celého mesiaca.

Tak zabezpečíte, že máte šancu na otehotnenie naozaj aj v prípade, ak je ovulácia posunutá. 

Jednorazovo otestovať, či ovulácia u vás prebieha a vyšetriť parametre spermiogramu u partnera doporučujem.


Buďte v kľude, nasaďte si kyselinu listovú, konzumujte veľa vitamínov v podobe ovocia a zeleniny a buďte v pohybe. Nemyslite priveľmi na to, že chcete stoj čo stoj otehotnieť.

Prajem vám vytúžené skoré dve čiarky.

L.

0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page